Cennet: Yeni gök yeni yer

Genel dirilişten sonra İsa Mesih herkesi yargılayacak. Ona inanmayan kurtulmayacak. Herkes işlerine göre yargılanacak ve hiç kimsenin yaptığı iyi işler kurtulması için yeterli olmayacak ve cehenneme atılacak.

Yer ve gök yok edildiği için Tanrı İsa Mesih imanlıları için yepyeni bir gök ve yer yaratacak. Onlar şimdikinden çok farklı olacak. Çok daha güzel olacak. Gökten inanılmaz büyüklükte bir şehir inecek. İmanlılar için bir yer hazırlanacak. Tanrı görünür bir şekilde insanlarla birlikte yaşayacak.

Vahiy kitabı şunu diyor: Vahiy 21:

1  Bundan sonra yeni bir gökle yeni bir yeryüzü gördüm. Çünkü önceki gökle yeryüzü ortadan kalkmıştı. Deniz de yoktu artık.

2  Kutsal kentin, yeni Yeruşalim’in gökten, Tanrı’nın yanından indiğini gördüm. Güveyi için hazırlanmış süslü bir gelin gibiydi.

3  Tahttan yükselen gür bir sesin şöyle dediğini işittim: ‹‹İşte, Tanrı’nın konutu insanların arasındadır. Tanrı onların arasında yaşayacak. Onlar O’nun halkı olacaklar, Tanrı’nın kendisi de onların arasında bulunacak.

4  Onların gözlerinden bütün yaşları silecek. Artık ölüm olmayacak. Artık ne yas, ne ağlayış, ne de ıstırap olacak. Çünkü önceki düzen ortadan kalktı.››

5  Tahtta oturan, ‹‹İşte her şeyi yeniliyorum›› dedi. Sonra, ‹‹Yaz!›› diye ekledi, ‹‹Çünkü bu sözler güvenilir ve gerçektir.››

6  Bana, ‹‹Tamam!›› dedi, ‹‹Alfa ve Omega, başlangıç ve son Ben’im. Susayana yaşam suyunun pınarından karşılıksız su vereceğim.

7  Galip gelen bunları miras alacak. Ben onun Tanrısı olacağım, o da bana oğul olacak.

8  Ama korkak, imansız, iğrenç, adam öldüren, fuhuş yapan, büyücü, putperest ve bütün yalancılara gelince, onların yeri, kükürtle yanan ateş gölüdür. İkinci ölüm budur.››